- Home
- »
- 2022 Ajánlott MIG Hegesztőgépei

Héhány évvel ezelőtt a fogyóelektródás ívhegesztés (MIG) még szinte kizárólag az ipar privilégiuma volt. A szükséges eszközök komplexitása az eljárás bonyolultsága és költségvonztatai miatt az amatőrök, de sok esetben még a lakatos hegesztők is inkább preferálták a kézi ívhegesztést (MMA) a fogyóelektródással szemben. A hegesztőgép technológiák fejlődésével, az árak folyamatos csökkenésével és a szükséges eszközök elérhetőségével azonban mára a MIG hegesztés éppolyan általánossá vált a nem-ipari hegesztők körében, mint az MMA eljárás. A szükséges eszközök (gázpalack, reduktor stb) beszerzését és a hegesztőgép összeállítását leszámítva mára a védőgázas MIG hegesztés a legegyszerűbb és leggyorsabb hegesztési eljárásnak számít világszerte. Nem csoda, hogy a legtöbb hazai forgalamzó portfóliójának legnagyobb részét a védőgázas hegesztő inverterek teszik ki. A paraméterek szinte végtelen kombinációja, kisebb és nagyobb áramerősség tartományok, olcsóbb és drágább gépek egyaránt megtalálhatók egy jobban felkészült hazai hegesztéstechnikai webshopban vagy boltban. A fő kérdés tehát nem az, hogy ‘Hol tudom beszerezni a kiválasztott gépet?’ sokkal inkább, hogy ‘Melyik gépet válasszam a sok közül?’. Ezen az oldalon ennek a döntésnek a meghozatalához adunk némi segítséget a fontosabb gép paraméterek összegzésével és a szokásos Top 5-ös lista összeállításával. De mindenek előtt pár szóban a MIG hegesztésről…
A MIG-MAG hegesztési (fogyóelektródás védőgázas ívhegesztési) eljárásban a folyamatosan előtolt tömör huzalelektróda (hegesztőhuzal) és a munkadarab között létrejövő elektromos ív energiáját hasznosítjuk. Mindez védőgázas környezetben történik, vagy semleges (Metal Inert Gas/Fém Inert Gáz) vagy aktív (Metal Active Gas/Fém Aktív Gáz) segítségével. Eszerint beszélünk MIG vagy MAG eljárásról. A fémelektróda vagyis hegesztőhuzal nemcsak az áramot vezeti, hanem ez a bevitelre kerülő hozaganyag is. Kémiai összetétele a hegesztésre váró munkadarab anyagától függően változik. Napjainkban szinte minden kereskedelmi forgalomban megtalálható fém hegesztésénél használják a MIG-MAG eljárást gyorsasága, praktikuma illetve a többféle helyzetben való hegesztést lehetővé tevő tulajdonságai miatt.
Összegyűjtöttünk 5-5 olyan MIG invertert a hazai piacról, melyek megítélésünk szerint mind minőségükben, mind időtállóságukban, mind pedig ár-érték arányukban optimális választásnak minősülnek porbeles, barkács, lakatos, illetve kisipari felhasználásra.

PORBELES

BARKÁCS

LAKATOS

KISIPARI

Mire figyeljünk MIG hegesztőgép
választásnál?
Kúszó Start
A kúszó start funkció, más néven lágyindítás funkció a huzalelőtolás kezdeti csökkentett sebességét takarja, ami a huzal “visszabökését” hivatott megelőzni addig, amíg az ív nem stabilizálódik.

Burn Back
A Burn Back, más néven huzalvisszaégés szabályzási lehetőség azt a célt szolgálja, hogy a huzal ne ragadjon bele a hegfürdőbe a hegesztési ciklus végén. A hegesztés végeztével a rendszerben felgyűlt rugalmas energia miatt ugyanis a huzal nem áll meg azonnal, így a tápfeszültséget továbbra is biztosítja a Burn Back funkció, amíg a huzal teljesen meg nem áll.

Fokozatmentes huzalelőtolás
Ínyencek számára fontos funkció lehet még a fokozatmentes huzalelőtolás is. A modern MIG invertereken ez a funkció már alapfelszereltségnek számít, mégis érdemes utánakérdezni a választott gépnél, a 10 fokozatú skálán változtatható sebesség ugyanis nagyban csökkentheti mind a hegesztési élményt, mind pedig a munka minőségét.

Gáz utóáramlás
A gáz utóáramás egyszerű, alapvető, mégis nélkülözhetetlen funkciója valamennyi fogyóelektródás hegesztőgépnek. A hegesztés befejezését követő néhány másodpercben a még folyékony fegfürdőt óvni kell a szennyeződésektől és az oxigéntől. Ennek megfelelően a rendszer valamivel tovább adagolja a védőgázt (~1-5 mp), mint a huzalt a hegesztéshez.

MIG hegesztőpisztoly/ munkakábel paraméterei
A választott MIG hegesztőgép tartozékainak és kopó alkatrészeinek sora hosszú. Az egyik, ha nem a legfontosabb azonban csomagban lévő MIG hegesztőpisztoly és kábel paraméterei. Az alsó árkategóriájú, hobbi és barkács felhasználásra szánt invertereknél ugyan elfogadható az 1-2 méteres beépített MIG munkakábel, de efölött már a lakatos, kisiparos felhasználásra már erősen javasoljuk a minimum 2,5-3 méteres EURO csatlakozós munkakábel használatát.

Huzalelőtoló típusa
A MIG hegesztőgépekben lévő huzalelőtoló szerkezet fő feladata egyfelől a huzal, huzaldobról való lecsévélése, valamint az egyenletes sebességgel való továbbítása a munkakábelen keresztül a hegesztőpisztolyba, onnan pedig az áramátadón keresztül a hegesztési fürdőbe.
A Hegesztőbajnokok.hu oldalon összefoglalt Barkács, Lakatos, de még a Kisiparos kategóriában is a fémházas, kétgörgős huzalelőtoló konstrukciók a legelterjedtebbek. Ennek ellenére érdemes a választott hegesztőgép megbízhatóságának ebből a szempontból is utánajárni, mert az elégtelenül működő huzalelőtoló szerkezet nemcsak, hogy az egyik legdühítőbb probléma, de megoldása az egyik legkörülményesebb és legköltségesebb is.

Huzaldob kapcitás
Sok hegesztő hozzáállása szerint bármilyen huzalt át lehet csévélni bármekkora huzaldobra. Mi ezen annyiban pontosítanánk, hogy lehet, de egy fokkal egyszerűbb eleve olyan gépet venni, ami alkalmas több huzalméret befogadására is. A kifejezetten porbeles hegesztőgépek esetében elterjedt az olyan kisméretű gépház, ami csak 1kg-os huzalt tud fogadni, ami logikus hiszen főként ilyen kiszerelésű porbeles hegesztőhuzalt lehet vásárolni itthon. A MIG hegesztőgép választása során azonban, éppen az említett probléma miatt érdemes keresni azokat a gép konstrukciókat, melyek 1kg és 5kg huzaldob befogadására is alkalmasak.

További hegesztési eljárások
A technika gyors iramú fejlődésének és a technológiák méggyorsabb tempójú elolcsósodásának köszönhetően már akár 50.000 – 100.000 Ft körüli összegekért kaphatunk két, három vagy akár négy hegesztési eljárásra is alkalmas hegesztőgépet a sarki barkácsáruházban. A mennyiség azonban mint sok más esetben, itt is a minőség rovására mehet. Javasoljuk tehát, hogy vásárlás előtt tájékozódjunk arról, hogy a gépbe épített MMA vagy TIG-Lift funkciók valójában mennyire alkalmasak minőségi munkára. Sok esetben ugyanis az alapvetően védőgázas hegesztésre tervezett invertereket az eladhatóságuk megkönnyítése érdekében alkalmassá teszik a gyártók alapvető bevont-, és wolframelektródás hegesztési munkálatokra is. Azt viszont garantálni tudjuk, hogy egy amatőr hegesztőnek egy Hot Start és Anti Stick nélküli bevontelektródás hegesztés vagy egy koppintós AWI-zás felejthetetlen élmény lesz…Természetesen a szó legnegatívabb értelmében!

Méret
Felhasználástól függően befolyásolhatja a döntésünket a gépek fizikai paraméterei is. Háztáji, barkács felhasználásra, helyszíni munkák elvégzésére ideálisabb egy kisebb teljesítményű és méretű inverter, míg nagyobb munkák esetén vagy, ha a hegesztőgép mobilizálhatósága nem szempont, érdemes beruházni egy nagyobb és megbízhatóbb hegesztőgépre.

Áramerősség tartomány
Az áramerősség tartomány az egyik legfontosabb tulajdonsága minden hegesztőgépnek. Nem véletlen, hogy a gépek neve is legtöbbször annak maximális áramerősségére utal. Hegesztőgép választása előtt feltétlenül tájékozódjuk és legyünk tisztában azzal, hogy mire akarjuk használni a hegesztőgépet, ahhoz milyen hozaganyagra van szükségünk, és milyen áramerősség kell majd az adott hozaganyaghoz/munkadarabhoz.

Huzalátmérő kapacitás
Az áramerősség tartomány ugyan predesztinálja azt a huzalvastagságot, amit az adott hegesztőgép még kielégítően le tud olvasztani, mégis érdemes a forgalamzói oldalakon utánaolvasni az ‘ideális huzalvastagságnak’.

Szinergikus vezérlés
A fogyóelektródás inverterek legmeghatározóbb hazai és nemzetközi trendje a szinergikus vezérlés köré épül. A modern hegesztőgépek lehetővé teszik, hogy használójuknak csak az olyan egyértelmű paramétereket kelljen megadnia, mint a huzalvastagság, lemezvastagság, védőgáz típusa stb., amikből a szinergikus vezérlés kiszámolja és beállítja az ideális huzalelőtolási sebességet, a feszültséget és az áramerősséget.
Az olyan szakembereknek számára, akiknek a kisujjában van minden paraméterbeállítás, természetesen felesleges, sőt sok esetben hátráltató is ez a funkció. Ellenben melegen tudjuk ajánlani a szinergikus vezérlést azoknak a hegesztőknek, akik úgy érzik, hogy még elkél némi segítség a fent felsorolt hegesztési paraméterek beállításában.

Hot Start
MMA áramforrások gyakori funkciója. Ívgyújtáskor önműködően nagyobb áramot állít, mint a beállított hegesztőáram. Így biztosabb az ívgyújtás, és segít elkerülni a (különösen hideg és/vagy vastag) anyagok hegesztésekor gyakori kezdési kötéshibákat.

Antistick
Arra szolgál, hogy megakadályozza az elektróda leragadását (akaratlan rövidzárlat esetén az elektróda „beleheged” a hegfürdőbe). Ha ez bekövetkezik, az áramforrás áramát mimimumra csökkenti, megkönnyítve ezzel az elektróda eltávolítását.

Arc Force
A rövidzárlattal járó, nagycseppes cseppátmenet támogatására szolgáló funkció (magyarul „íverő”-nek szokás nevezni). Ha be van kapcsolva, az áramforrás érzékeli az ívhossz (azaz az ívfeszültség) csökkenését, amit általában a már növekvő, leválni készülő csepp okoz, és megnöveli a zárlati áram értékét, felgyorsítva ezzel csepp leválását. Az áramnövekedés mértéke általában állítható. A funkció célja, hogy az ívhossz csökkenése esetén elkerüljük az elektóra letapadását.

Digitális kijelző
Az ívhegesztés legfontosabb paramétere: a hegesztőíven átfolyó villamos áram nagysága (amper-ben). Nagysága meghatározó mind az ív stabilitása, az elektróda leolvadási teljesítménye és a beolvadási mélység (helyesen a hegesztett tárgyra jutó hő, a hőbevitel) számára. Növelésével mindhárom hatás erőteljesebb lesz, aminek határt szab az elektróda (maghuzaljának) villamos ellenállása: túl nagy áram esetén bizonytalanná válik az elektródán ív talppontja, és így nem tartható fenn stabil ív. Éppen ezért az MMA inverterekkel szembeni alapvető követelmény a digitális kijelző megléte, ami lehetővé teszi a pontos amper beállítást.

Bekapcsolási idő
A bekapcsolási egy százalékban megadott szám, ami azt jelenti, hogy a maximális hegesztőárammal 10 perces ciklusidőt alapul véve, ennek hány %-áig (60% esetén példánál 6 percig) szabad alkalmazni, nehogy a hegesztőgép erősáramú része túlmelegedjen. A visszamaradó időben (jelen példánál ez 4 perc) a gépet hegesztés és kikapcsolás nélkül hagyni kell, hogy a ventilátorok visszahűtsék. Ezek a hegesztési ciklusok a gép túlmelegedés veszélye nélkül ismételhetők.

Túlterhelés-, érintésvédelem
A túlterhelés-védelem, vagyis annak megakadályozása, hogy az ellátó vezetékekben és a készülékekben nagyobb áram keletkezzen, mint amire méretezve vannak.
Az érintésvédelem (I. érintésvédelmi osztályú készülékek esetén), vagyis a megérinthető részek testzárlata esetén fellépő zárlati áram érzékelése esetén a tápfeszültség azonnali megszakítása.

Test-, és munkakábel paraméterei
Fontos szempont lehet még hegesztőgép vásárlása esetén az inverterhez adott tartozékok paraméterei is. Hobbi szintű felhasználásra ajánlott MMA inverterek esetén ezek a tartozékok jobbára kimerülnek a test-, és munkakábelben. Ezen a téren azonban jelentős különbség mutatkozik márka és márka közt. A 16 kvadrátos kábelvastagság bevettnek és egyben elfogadhatónak mondható barkács kategóriában, így a döntő szempont a kábelek hossza. Tapasztalataink szerint a minőségi és kényelmes munkavégzéshez elengedhetetlen a minimum 2,5 méteres, de inkább 3 méteres vagy annál hosszabb test-, és munkakábel.

VRD

Garanciális szolgáltatások
A hazai forgalmazók rendszerint 1-2 év garanciát vállalnak hegesztőgépeikre. Az ördög azonban a részletekben rejlik! Tájékozódjunk a választott gép szerviz hátteréről, valamint a garanciális javításra való be-, illetve visszaszállítás költségeiről. Sok esetben előfordul ugyanis, hogy a forgalmazó a vevővel fizetteti meg a meghibásodott gép szállításnak költségeit. Éppen ezért javasoljuk, hogy a vásárlás előtt járjon utána a garanciális feltételeknek a forgalmazói weboldalon vagy érdeklődjön telefonon a választott viszonteladónál.

Ár
Végül pedig, de persze nem utolsó sorban a Rockefeller családtól eltérően, a legtöbbünknek igenis számít az ár. Mindenki a saját pénztárcájához mérten választ munkaeszközöket, mi azonban szeretnénk összefoglalni a legjobb alternatívákat árkategóriánként, ezzel segítve a túlárazott hegesztőgépek elkerülését.

Összegzés
A hazai piacon kapható MIG hegesztőgépek témaköréhez – csak úgy, mint valamennyi általunk elvégzett összehasonlító/értékelő teszthez – hozzátartozik, hogy a HEGESZTŐBAJNOKOK oldal nem térképezte fel a teljes magyar kínálatot a tesztelés során! A hazai piacon több, mint 50 márka képviselteti magát a kategóriában. Mi azokat a népszerű, biztos háttérrel rendelkező ajánlatok gyűjtöttük össze, melyeket jó szívvel tudunk ajánlani nektek hegesztőknek. Amennyiben hozzáfűzni valótok van az olvasottakhoz, új összehasonlítási szempont javaslattal élnétek felénk vagy tudomásotok van egyéb olyan hegesztőgépről, ami szerintetek megüti a toplistás szintet úgy kérünk titeket, hogy ne habozzatok írni nekünk és ezzel segíteni az oldal színvonalának javulását. Hálásan fogadunk minden észrevételt!
Üdvözlettel,
A HEGESZTŐBAJNOKOK csapata

PORBELES

BARKÁCS

LAKATOS
